Gaziantep’in en özel yemeklerinden biri “yuvarlama”dır. Eğer bir Antep’linin evine yemeğe davetliyseniz ve size yuvarlama yapılmışsa, bu size ne kadar değer verildiğinin bir göstergesidir. Yanında şehriyeli pirinç pilav iyi eşlik eder.

500gr yağsız köftelik et
3 su bardağı pirinç
1 tatlı kaşığı tuz
1 tatlı kaşığı karabiber
1 çay kaşığı yenibahar

Dışı için:

750gr parça et
1 su bardağı nohut
3 su bardağı süzülmüş yoğurt

Üzerine:

Yağ
Nane

  • Et üzerini 1 parmak geçecek kadar suyla ocağa konup, kaynayınca köpüğü alınır.
  • Geceden ıslatılan nohut ve tuz konarak pişirilir. (Önceden pişirilmiş veya konserve nohut kullanıyorsanız, nohutu en son ekleyin.)
  • Diğer tarafta, pirinç iyice yıkanıp süzgeçe konur, en az 1-2 saat kuruması beklenir. Kuruyan pirinç un gibi olana kadar makinada çekilir, tepsiye konur. İçine et, tuz, karabiber, yenibahar eklenir, hiç su koymadan arada bir el ıslatılarak sakız gibi olana kadar iyice yoğrulur.
  • Yoğrulan köfte küçük nohut büyüklüğünde parçalara ayrılır ve avuç içi az yağlanarak yuvarlanır. Hepsi yuvarlandıktan sonra kaynayan tuzlu suda 2-3 taşım kaynatılıp suyu süzülür. (Bu aşamada istenirse yuvarlamaların bir kısmı soğutulup daha sonra kullanmak üzere buzluğa konur.)
  • Pişmiş et ve nohutun üzerine haşlanan yuvarlamalar konur ve 2-3 taşım etle beraber kaynadıktan sonra kaynatılmış yoğurt yavaş yavaş eklenir. 1-2 taşım daha kaynatılıp ocaktan alınır.
  • Servis tabaklarına konan yuvarlamanın üzerine ısıtılmış yağ ve nane dökülüp sıcak sıcak servis yapılır.

Yoğurt Kaynatma
Bütün yoğurtlu yemeklerde bu şekilde kaynatılmış yoğurt kullanılır. Yoğurdu kaynatmadan yemeğe eklerseniz, yoğurt kesilir.

  • Yoğurt geceden tülbentin içine konup suyu süzdürülür.
  • Süzülmüş yoğurdun içine 1 yumurta, 1 yemek kaşığı un, biraz su konup çırpılır.
  • Ocağa konup devamlı karıştırarak kaynatılır. 1-2 taşım kaynadıktan sonra ocaktan alınıp kullanılacak yemeğe yavaş yavaş karıştırılır.

Kaynak: Gaziantep Yemekleri ve Muhtelif Yemekler – Sermin Ocak

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like
Read More

Mantı

Hazır alabilirsiniz ama evde yapmak daha keyifli. Biraz vakit alıyor ama bana terapi gibi geliyor. Hatta fazla yaparsanız…
Read More

Pırasalı Şiveydiz

Normalde taze soğan ve sarımsakla yapılan bu Antep yemeğini pırasa ile de yapabilirsiniz. Tadı biraz daha hafif oluyor…