Seafood

Fırında Balık

Written by yelda

Fırında pişen bu balık tarifi çok sağlıklı. Mevsimine göre farklı balık türlerini deneyebilirsiniz. İsteğe bağlı olarak tepsiye patates eklenebilir.

4 Lagos balık (yaklasık 300 gr lık porsiyonlar)
1 lt su (oda sıcaklığında)
2 yemek kaşığı tuz
1 çay bardağı zeytintağı
1 limon kabuğu rendesi (veya portakal)
3-4 diş ezilmiş sarımsak
1 tatlı kaşığı çekilmemiş kimyon
2 tane defne yaprağı
2 dal defne

  • Balıklar 15-20 dakika tuzlu suda bekletilir. Sudan çıkan balıklar tekrar yıkanmaz, tuzu gider yoksa.
  • Zeytinyağı, rendelenmiş limon ya da portakal kabuğu bir kasede karıştırılır. Çekilmemiş kimyon taneleri ile ezilmiş sarımsak eklenir. Küçük küçük doğranmış defne yaprakları koku vermesi için ilave edilir.
  • Bu karışım balığın içine ya da önceden balığın üzeri çizilmişse bu çizgilerin arasına sürülür. Geri kalanı balığın üzerine sürülür.
  • Fırın tepsisinin altına aluminyum folyo konur, üzerine 2 dal defne dalı konur (balığın yapışmaması için). Balıklar bunun üzerine yerleştirilir. En son üzerine zeytinyağı gezdirilir, kurumamasi için.
  • 250°C de önceden ısıltılmış fırında 45-60 dakika arası pişirilir.

Kaynak: Ünal Horozoğlu

About the author

yelda

I have been collecting a variety of recipes for a long time. I will share them with you in my blog. Some of the recipes are in English and some in Turkish. If you need translation, please contact me.

2 Comments

  • karımla beraber yaptık… şimdi misafirlerle yiyecezz komşular gelicek..cok güzel süper olduu hepnize tavsiye ediyoruz… Allah kimseyi aç bırakmasın

Leave a Comment